Linishall Heavy Duty Belt Linisher 2000/75/P1
Fully guarded with hinged flap on top for platen linishing
Front dust chute
Rear dust extractor port
Front eye guard
Tool rests
Adjustable (by swivelling about pivot point) for height
Simple tracking and belt change
TECHNICAL SPECIFICATIONS
TERM
DESCRIPTION
Belt Size
2000 x 75mm
Motor
3.0kW (4HP) - 1 Phase
Belt Speed
30 m/s
Weight
93kg
Size
700 x 490 x 1130mm
Mfr No.
2000/75/P1
Delivery Information
Payment & Security
Payment methods
  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa
BLACKWOODS
Front dust chute
Rear dust extractor port
Front eye guard
Tool rests
TECHNICAL SPECIFICATIONS
TERM
DESCRIPTION
Belt Size
2000 x 75mm
Motor
3.0kW (4HP) - 1 Phase
Belt Speed
30 m/s
Weight
93kg
Size
700 x 490 x 1130mm